Dani TIŠ Ruđera Boškovića u Sinj - predstavljanje solarne elektrane - 13. 5. 2024.

Autor: Marica Barać, 14. 5. 2024.

Jučer je u učionici br. 20 učenicima i zainteresiranim nastavnicima predstavljen projekt Male školske solarne elektrane.

U projektu izgradnje Male školske solarne elektrane sudjelovali su učenici u zanimanjima elektrotehničar i elektroinstalater zajedno s nastavnicima mentorima iz elektrotehničke struke. Ujedno je ovaj projekt i tema završnoga rada dvojici učenika.
Prvi zadatak je bio da se na pogodno mjesto na krovištu škole montira solarni panel nakon čega je trebalo provući kablove do mjesta gdje će biti montirana ostala oprema. Osim solarnog panela proizvođača Schrack (koji smo dobili kao donaciju, hvala gospodinu Daliboru Buljanu iz firme Shrack 🤗) na poseban panel u učionici montirali smo kontroler solarnog punjača, akumulator te izmjenični pretvarač.
Sama elektrana radi kao autonomna off-grid elektrana snage 350 W.
U budućnosti postoji mogućnost nadogradnje solarne elektrane dodatnim solarnim panelima da bi se dobila veća snaga.
Projekt su predstavili nastavnici Vulić Ivan, Radman Ivan i Nada Barić. U realizaciji su pomogli ravnateljica i kolege iz elektro struke.

MZOO
03.07.2024. 10:44
Ministar Fuchs na stručnom skupu za učitelje cjelodnevnih škola
Ministar znanosti, obrazovanja i mladih prof. dr. sc. Radovan Fuchs u srijedu, 3. srpnja, sudjelovao je na otvaranju Stručnog skupa za učitelje osnovnih škola koje sudjeluju u Eksperimentalnom programu cjelodnevne škole, a koji se održava u OŠ Matije Gupca u Zagrebu.

Tehnička i industrijska škola Ruđera Boškovića u Sinju / Dinka Šimunovića 12, HR-21230 Sinj / ss-rboskovic-sinj.skole.hr / ured@ss-rboskovic-sinj.skole.hr