Prvi radni dani učenika na iskustvenome radu u Irskoj

Autor: Marica Barać, 29. 3. 2023.

Naši učenici koji su na mobilnosti u Irskoj šalju nam izvještaje prva dva radna dana.

Računalni strojarski tehničari i elektrotehničari prvi dan praktične nastave u Irskoj započeli su edukacijom o programu BIM u sklopu kojega je program Revit. Učili su čemu služi, kako je nastao te prednosti i mane programa BIM. Također su naučili u kojim se dijelovima procesa koristi Revit program. Pogledali su pet videoisječaka o osnovama i o tome kako se služiti Revit-om.

Drugoga dana radni je dan započeo u 9 sati. Na prijenosna računala skinuli su videa drugog dijela osnova o Revitu te su dobili zadatak, odnosno projekt koji su radili na temelju prethodnih lekcija.

1) Naučiti stvarati faze za svaki dio u gradnji kuće.

2) Upoznati se sa stvarnim problemima dok izgrađuju u Revitu.

3) Naučiti kako postavljati kuću u određena područja.

Svi su izvršili projekt uspješno uz male poteškoće, neki uz malu pomoć instruktora, te su mu nakon završetka izrade projekta isti predali na USB. Nakon projekta počeli su gledati 2. dio osnova Revita gdje se govori o vrstama, postavljanju zidova te vrstama vrata i prozora dostupnih u programu. Neki učenici koji su bili brži na projektu počeli su i 3. dio osnova u Revitu.

Slika dovršenog zadatka:

Automehaničari i autoelektričari upoznali su se sa svojim novim kolegama. Već su u prva dva dana mijenjali ulje, filter kabine, gume, kočione pločice filter ulja, čistili motorni prostor te alat. Na više automobila radili su nekoliko brzih servisa, ali bilo je i većih poslova. Na jednom automobilu ispitivali su instalaciju i gledali je li sve u redu te su utvrdili da anlaser ne valja i promijenili su ga. Na drugom automobilu mijenjali su zračne jastuke u sjedalima koja su trebali rastaviti, a zatim i kodirati. Mijenjali su visokotlačnu pumpu goriva, alternator i brizgaljke. Radni dani trajali su do 16 i 30.

Tehnička i industrijska škola Ruđera Boškovića u Sinju / Dinka Šimunovića 12, HR-21230 Sinj / ss-rboskovic-sinj.skole.hr / ured@ss-rboskovic-sinj.skole.hr