Obilježavanje „Mjeseca borbe protiv ovisnosti“ u TIŠ Ruđera Boškovića u Sinju

Autor: Marica Barać, 6. 2. 2023.

U Tehničkoj i industrijskoj školi Ruđera Boškovića u Sinju obilježen je mjesec borbe protiv ovisnosti.

Ovisnost se može definirati kao stanje u kojemu osoba ne može funkcionirati bez određene supstance ili aktivnosti. Razlikujemo fizičku ovisnost, koja je stanje u kojemu prestanak uzimanja supstance uzrokuje poremećaje u radu organizma s pojavom neugodnih simptoma apstinencijske krize, te psihičku ovisnost, koja je potreba za uzimanjem supstance zbog produžetka iskustvenih i psihičkih efekata.
Veliki dio populacije je uključen u ovisnička ponašanja, a istraživanja pokazuju da svaka osoba ima potencijal da razvije neku vrstu ovisnosti, posebice tijekom stresnih životnih razdoblja. Uzevši navedeno u obzir, može se reći da problem ovisnosti postaje javnozdravstveni i socijalni problem suvremenog svijeta, te da zlouporaba psihoaktivnih sredstava postaje transkulturalni fenomen.

„Mjesec borbe protiv ovisnosti“ svake se godine obilježava u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca. Cilj obilježavanja je upozoriti cjelokupnu javnost na rastući problem zlouporabe sredstava ovisnosti te potaknuti suradnju institucija za uspješno suprotstavljanje ovom ozbiljnom problemu današnjice.

Za vrijeme „Mjeseca borbe protiv ovisnosti“ u ovoj školskoj godini, stručno-razvojna služba TIŠ Ruđera Boškovića u Sinju ostvarila je suradnju s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije te u našoj školi provela projekt „Plakati za dušu“. Točnije, naša psihologinja i knjižničarka su, uz pomoć vizualnih komunikacija, provele radionice na temu „Prevencije ovisnosti“ s učenicima od 1. do 4. razreda. Cilj ovih radionica je zaštita i unaprjeđenje mentalnog zdravlja djece i mladih.

Osim toga, u siječnju 2023. godine, naša škola ostvarila je suradnju s PU Splitsko – dalmatinske, Splitsko-dalmatinskom županijom i Sinjskim pučkim kazalištem. Specifično, s ciljem prevencije ovisnosti, učenici 2. i 3. razreda imali su priliku pogledati edukativnu dramu ‘Nedostajem sama sebi’ u organizaciji navedenih institucija.

Tijekom ove školske godine, razrednici su često držali predavanja o različitim ovisnostima i prevenciji istih, dok je stručna služba obavljala individualne razgovore s učenicima i roditeljima na spomenutu temu te, po potrebi, ostvarivala suradnju s vanjskim institucijama. Sukladno tome, naša škola nastavit će rad na prevenciji i sprječavanju ovisničkog ponašanja te poticati razvoj mentalnog zdravlja kod naših učenika.

Tehnička i industrijska škola Ruđera Boškovića u Sinju / Dinka Šimunovića 12, HR-21230 Sinj / ss-rboskovic-sinj.skole.hr / ured@ss-rboskovic-sinj.skole.hr