Tehnička i industrijska škola Ruđera Boškovića u Sinju bogatija je za vrhunski dijagnostički uređaj Bosch FSA 740, zahvaljujući donaciji renomirane tvrtke Bosch. Ova suvremena oprema imat će iznimno važnu ulogu u unapređenju nastave i podizanju kvalitete obrazovanja budućih automehatroničara.
Bosch FSA 740 je napredni dijagnostički sustav namijenjen analizi motora i elektroničkih sustava vozila. Učenicima omogućuje rad u realnom vremenu na dijagnosticiranju kvarova na motorima, sustavima paljenja, senzorima, aktuatorima, kao i na električnim i hibridnim vozilima. Kroz praktičan rad na ovom uređaju, učenici stječu vještine koje su u skladu s najnovijim tehnološkim standardima automobilske industrije.
“Hvala tvrtki Bosch na tome što su pozitivno odgovorili na našu zamolbu za donaciju. Ova vrijedna donacija značajno će unaprijediti nastavni proces, omogućiti učenicima rad na tehnologiji koju koriste profesionalni servisi, te povećati mogućnosti stručnog usavršavanja naših nastavnika”, poručila je ravnateljica Marica Barać.
TIŠ Ruđera Boškovića u Sinju zahvaljuje tvrtki Bosch što je prepoznala važnost ulaganja u obrazovanje i odlučila podržati stvaranje kvalitetnijih uvjeta za školovanje budućih stručnjaka.
U Zagrebu je održano Državno natjecanje strukovnih škola WorldSkills Croatia, na kojem su sudjelovali učenici iz cijele Hrvatske, njih ukupno 370 u 44 discipline. Među najistaknutijim rezultatima svakako se izdvaja pobjeda Darija Dedića iz Tehničke i industrijske škole Ruđera Boškovića u Sinju, koji je u disciplini stolarstvo osvojio prvo mjesto i postao državni prvak.
Nakon tri dana zahtjevnog natjecanja, Dario je, u konkurenciji najboljih učenika iz osam škola, zasluženo osvojio prvo mjesto. Zadatak koji je morao ispuniti bio je izrada stolića za dnevni boravak, a natjecatelji su koristili tehniku intarzije od orahovog i smrekovog furnira na MDF ploči. Uz samu izradu stolića, Dario je izradio nacrt, krojnu listu te precizno izračunao potrebne materijale za izradu.
Mentor učenika je Željko Milanović, a s Darijem su radili i ostali nastavnici iz sektora Drvne tehnologije Stevo Kozić i Bože Janković. Vanjsku praksu Dario obavlja u tvrtki Stolarija Ajduci kod mentora Josipa Ajdukovića.
Valja napomenuti da se Tehnička i industrijska škola Ruđera Boškovića u Sinju ističe kao jedna od rijetkih koja je nastupila u čak četiri discipline. Osim Darija, na natjecanju su sudjelovali i drugi učenici Tehničke i industrijske škole Ruđera Boškovića u Sinju, koji su ostvarili zapažene rezultate u različitim disciplinama i ostvarili odlične rezultate Luka Sladoja, u disciplini Električne instalacije, pod mentorstvom Ivana Radmana, Luka Radnić u disciplini Vožnja motornog vozila pod mentorstvom Marija Doljanina te Ivan Vuletić, uz mentora Antu Vučkovića, natjecao se u disciplini Prometna tehnologija i logistika.
U pratnji učenika bila je i ravnateljica škole Marica Barać, koja je istaknula važnost ovakvih natjecanja za razvoj vještina i profesionalni rast učenika.
„Ova iskustva vrijede puno više od samih rezultata. Učenici imaju priliku pokazati svoje znanje, upoznati vršnjake iz drugih škola i razmijeniti iskustva. Dario je skroman i vrijedan učenik, a njegov uspjeh nije iznenađenje. Zahvaljujem svima koji su sudjelovali u pripremama i samom natjecanju,“ izjavila je ravnateljica Barać.
Čestitke svim natjecateljima na postignutim rezultatima, a posebno Dariju Dediću na osvojenoj zlatnoj medalji!
U Zagrebu je u tijeku državno natjecanje strukovnih škola – WorldSkills Croatia 2025. Riječ je o događaju na kojem se natječu učenici strukovnih škola iz cijele Hrvatske, u različitim područjima stručnog rada.
Tehnička i industrijska škola Ruđera Boškovića u Sinju sudjeluje u čak četiri discipline:
Električne instalacije: Luka Sladoja, mentor Ivan Radman
Stolarstvo: Dario Dedić, mentor Željko Milanović
Vožnja motornog vozila: Luka Radnić, mentor Mario Doljanin
Prometna tehnologija i logistika: Ivan Vuletić, mentor Ante Vučković
U pratnju učenika je i ravnateljica Marica Barać.
Ovakva iskustva vrijedna su ne samo zbog rezultata, već i zbog prilike da se znanje pokaže u praksi, upoznaju vršnjaci iz drugih škola i razmijene iskustva. Nadam se da ćemo na kraju natjecanja imati razloga za slavlje, iako je i sam nastup ogroman uspjeh na za školu. Hvala svima koji su dali svoj doprinos – bilo kao natjecatelji, mentori ili podrška – kazala je ravnateljica Barać.
U organizaciji Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije, tradicionalni nadbiskupijski susret maturanata održan je u subotu, 5. travnja, u svetištu sv. Ante Padovanskog na Humcu. Ove godine na susretu sudjelovalo je više od tisuću učenika iz Splita, Sinja Od ranog jutra pristizale su kolone autobusa iz raznih dijelova Splitsko-makarske nadbiskupije (iz naše škole 2 autobusa i 57 učenika, koje su pratili njihovi profesori), Imotskog, Trogira, Omiša i Ploča, a pridružili su im se i maturanti iz Zadarske nadbiskupije.
Prije zajedničke mise, koja je bila središnji dio ovoga susreta, maturanti i njihovi profesori su imali priliku za ispovijed, a zatim je uslijedila misa koju je predvodio mostarsko-duvanjski biskup Petar Palić. U koncelebraciji su bili župnik Župe sv. Ante i gvardijan istoimenog samostana fra Dario Dodig te biskupov tajnik don Antonio Zirdum, a liturgijsko je pjevanje predvodio bend mladih iz Imotskog pod ravnanjem vjeroučitelja Josipa Domazeta.
Na početku propovijedi biskup Palić je izrazio radost što maturanti već godinama izdvajaju jedan dan na kraju svojeg srednjoškolskog obrazovanja te ga posvećuju produbljivanju svoje povezanosti s Gospodinom. Dodao je kako ovogodišnje hodočašće ima i jedan poseban naglasak jer se nalazimo u godini Jubileja u kojoj smo hodočasnici nade, a kršćanska nada, koja je u konačnici Isus Krist, vidi puno dalje od ovozemaljskih ograničenosti. Biskup je u konačnici maturantima poželio da u sljedećim životnim koracima nikada ne zaborave da je Isus uvijek s njima i da poznaje njihovo srce te im preporučio da uvijek traže istinu koja se nalazi u njegovim riječima i postupcima.
Prije svečanoga blagoslova okupljenima se obratila predstojnica Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije prof. dr. sc. Jadranka Garmaz koja je rekla kako Crkva ima želju ovaj važan trenutak završetka srednjoškolskog obrazovanja podijeliti s maturantima i staviti im u oči, srce i dušu spoznaju da je Gospodin s njima; te maturante potaknula da u Međugorju Majku Mariju uzmu za svoju nebesku Majku i zaštitnicu te ju zamole da se kod Isusa zauzme za njih.
Nakon misnoga slavlja katehezu i svjedočanstvo je održao fra Marin Karačić. Maturantima je, izrazivši radost što ih vidi u tolikom broju, posvjedočio kako se kao maturant osjećao vrlo samopouzdano s jedne strane, dok s druge nije znao što će sa svojim životom te dodao kako je to normalno i da se ne boje. Na kraju im je poručio da ostanu u kontaktu s Bogom jer Bog, koji neće dopustiti da propadne njegovo dijete, od njih i njihovih života može učiniti puno više nego li oni misle.
Nakon misnog slavlja druženje maturanata naše škole nastavilo se u Mostaru, gdje su učenici imali priliku za ručak, šetnju i razgledavanje starog grada; kroz susret i s drugom kulturom i religijom.
Nakon Mostara zaputili smo se u Međugorje gdje smo zahvalili Bogu za, ne samo današnji dan i naše zajedništvo, već i za naše živote i sve darove koje smo od Njega primili. U 18:45 sati smo se sretni i ispunjeni zaputili svojim kućama. O zadovoljstvu sigurno svjedoči i radost i pjesma koji su odjekivali autobusima na povratku kućama.