Tehnička i industrijska škola Ruđera Boškovića u Sinju tradicionalno je obilježila Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Ovo sjećanje posvećeno je hrabrim braniteljima i civilima koji su tijekom 1991. godine stradali u obrani grada, simbolu otpora i domoljublja u Domovinskom ratu.
Nastavnica povijesti Sanja Sarić i stručni suradnik knjižničar Toni Dukić održali su predavanje učenicima prvih i drugih razreda. Uz predavanje, prikazan je kratak videouradak koji su izradili učenici te izrađen prigodni plakat. Na kraju su učenici odigrali kviz na temu bitke za Vukovar. Plakat i videozapise su izradili učenici 2.A, 1.C, 2.C i 1.H razreda. Triptih posvećen Vukovaru s porukama podrške izradili su učenici 2.H, 2.F i 2.C razreda. Učenici 3.F razreda na satu Hrvatskog jezika izradili su kaligram posvećen Vukovaru. Kaligram je pjesma čiji je osnovni motiv prikazan i grafički, a stihove posvećene Vukovaru napisali su u obliku križa koji simbolizira sve njegove žrtve.
U petak su se u školskom dvorištu, u organizaciji ravnateljice i pedagoginje Sare Bralić, okupili učenici i djelatnici gdje je održano paljenje svijeća ispred replike spomen ploče golubice bez glave koju su izradili učenici. Škola je također sudjelovala u humanitarnoj akciji “Moje svjetlo za moj Vukovar” u organizaciji Udruge tjelesnih invalida Sinj, a u svrhu prikupljanja sredstava za pomoć potrebitim obiteljima s područja grada Vukovara.
Prikupljenim lampionima napisano je “TIŠ za Vukovar” te je upriličena minuta šutnje za sve žrtve Domovinskog rata. Kroz ovu simboličnu gestu, učenici i djelatnici TIŠ Ruđera Boškovića u Sinju pokazali su zajedništvo i suosjećanje s vukovarskim žrtvama, podsjećajući na važnost mira i slobode.
Ovaj dan nije bio samo dan sjećanja, već i prilika da se mladima prenesu vrijednosti poput domoljublja, solidarnosti i ljudske hrabrosti, kako bi buduće generacije nastavile cijeniti i čuvati povijesne uspomene našeg naroda.
U četvrtak su našu školu posjetili mobilni timovi u okviru priprema za uvođenje modularne nastave koja započinje od iduće školske godine. Ova posjeta bila je dio šire inicijative MZOM-a, koja se odnosi na reformu strukovnog obrazovanja planiranu za 2025. godinu.
Mobilni timovi održali su niz sastanaka i radionica s našim nastavnicima kako bi ih informirali o novostima i promjenama koje modularna nastava donosi. Fokus je bio na unapređenju nastavnih metoda i prilagodbi nastavnog sadržaja, s ciljem poboljšanja kvalitete obrazovanja i prilagodbe potrebama tržišta rada.
Naši nastavnici su s velikim interesom sudjelovali u svim aktivnostima te pokazali spremnost za nadolazeće promjene. Veselimo se novim izazovima i vjerujemo da će modularna nastava donijeti pozitivan iskorak u obrazovanju naših učenika!
U Split ću se 13. studenog 2024. u Splitu održati prezentacija o svim mogućnostima i prednostima obrazovanja u inozemstvu – EDUmarathon Splitu, na kojoj će sudjelovati i predstavnici inozemnih sveučilišta.
Uz mogućnost da se informiraju o studiranju u inozemstvu, sudionici će imati priliku upoznati se s gostujućim sveučilištima:
Carinthia University of Applied Sciences, Austrija Fontys University of Applied Sciences, Nizozemska NHL Stenden University of Applied Sciences, Nizozemska
Gostujuća sveučilišta: Carinthia University of Applied Sciencies iz Austrije, Fontys University of Applied Sciences i NHL Stenden University of Applied Sciences iz Nizozemske Datum: 13. studenog 2024. Lokacija: AC Hotel Split Vrijeme: 17h
Sudjelovanje je besplatno, uz obaveznu registraciju. Više informacija i prijave dostupni su na linku!“
U Tehničkoj i industrijskoj školi Ruđera Boškovića u Sinju, u sklopu Projekta “Vozi bez mobitela”, financiranog iz Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa, održana je edukacija za učenike s ciljem podizanja svijesti o opasnostima korištenja mobitela tijekom vožnje.
Tijekom predavanja, učenici su imali priliku isprobati VR naočale s aplikacijom koja simulira situacije u kojima vozač koristi mobitel dok upravlja vozilom, čime su mogli iz prve ruke doživjeti koliko je to opasno ponašanje u prometu.
Predavanje je održao Tomislav Kučina, izvrstan savjetnik i nastavnik Škole za cestovni promet iz Zagreba, koji je učenicima objasnio posljedice nepažnje vozača te ukazao na važnost koncentracije i odgovornog ponašanja za volanom.
Ova edukacija predstavlja korak naprijed u smanjenju prometnih nesreća uzrokovanih nepažnjom vozača zbog korištenja mobitela te doprinosi povećanju sigurnosti na cestama.